تبلیغات
بانک اطلاعات - تصاویر ماهواره ای گوگل ارث آثار برخورد یک شهاب سنگ با زمین را کشف کرد
سلام و خسته نباشید به بازدید کنندگان عزیز***لطفا در نظرسنجی ما شرکت کنید و نظر بدهید***توجه!!!!:این وبلاگ بر طبق قوانین و شرایط سیستم وبلاگ دهی میهن بلاگ و جمهوری اسلامی ایران است،لطفا نظرات و ...غیر قانونی ارسال نکنید***در نظرات پست ها و مطالب ما را همراهی کنید***نوروز و عید 1390 را به همه شما هم وطنان عزیز تبزیک عرض می کنم***با تشکر


امروز :
بانک اطلاعات
اولین نیستیم،اما برترینیم

دوربین های ماهواره اییگوگل ارث (  Google Earth ) آثار برخورد یک شهاب سنگ با زمین را کشف کرد

محققان با استفاده از تصاویر به دست آمده از Google Earth ؛ توانستند ، گودالی را کشف کنند که ناشی از برخورد یک شهاب سنگ با زمین است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  این کشف می تواند به پژوهشگران در آماده سازی برای مواجهه با برخورد شهاب  سنگ ها در آینده کمک کند.
 
گودال کمیل که ۱۶ متر عمق و ۴۵ متر عرض دارد در بیابان  مصر واقع شده است این گودال توسط تصاویر ماهواره ای گوگل ارث برای نخستین بار کشف شد.
 
این گودال توسط یک شهاب سنگ آهنی ۱۰ تنی که با سرعت ۱۲ هزار کیلومتر بر ساعت با زمین اصابت کرده ؛ ایجاد شده و به خوبی حفظ شده است.
 
یک معدن شناس به نام وینچنزو دی میشله این گودال را در منطقه مرزی بین مصر سودان و لیبی در سال ۲۰۰۸ شناسایی کرد.

این امر حاکی از آن است که شهاب سنگ های فلزی با یک جرم ۱۰ تنی که در جو تجزیه نشده ؛زمانی که به سطح زمین رسیده منفجر شده و این گودال را ایجاد کرده است.
 
محققان در حال بررسی زمین باستان شناسی منطقه این برخورد هستند اما این گودال قطعا کمتر از ۱۰ هزار سال و احتمالا کمتر از چند هزار سال عمر دارد.
 
آن ها با مطرح کردن این باور که شاید انسان این برخورد را نیز مشاهده کرده باشد در حال بررسی است .

هر روز در حدود صد میلیون شهابهای ریز وارد جو زمین می شوند. ولی در سال فقط چند عدد شهاب سنگ به زمین برخورد می کنند و آنها نیز بسیار ریز هستند .
البته در مقیاس با شهاب ، شهابسنگ ها چون بسیار بزرگترند می توانند درست از میان جو زمین عبور کنند و به سطح زمین برسند.

اغلب ممکن است پیش از رسیدن به سطح زمین منفجر شوند و مواد از هم پاشیده آنها در یک منطقه وسیعی پراکنده شود. قدرت تخریبی شهابسنگ ها بر اساس اندازه آنها متفاوت است.
 تا آنجا که می دانیم زمین دو بار با شهابسنگهای به راستی غول آسا برخورد کرده است. شهابسنگ ۳۰ ژوئن ۱۹۰۸ که در حدود ۴۰۰۰۰ تن وزن داشت خوشبختانه در نقطه ای متروک بر سیبری مرکزی سقوط کرد و موجب مرگی نشد. ولی صدمه زیادی به اراضی جنگلی وارد آورد.
نشانه و اثر شهابسنگ غول آسای دیگر در صحرای شمال شرقی آریزونا در نزدیکی کانیون دیابلو ه جا مانده است. قطر دهانه ای که از برخورد به جا مانده است نزدیک به ۱۲۰۰ متر است و آن را کناره ای احاطه کرده که ۴۲ متر از سطح دشت سنگی آهکی مجاور بلندتر است.

قعر دهانه نزدیک ۱۸۰ متر از کناره پایین تر است. برآوردهای زمین شناسی بر اساس مطالعه سنگ های داخل دهانه دال بر آنند که برخورد شهابسنگ با زمین در حدود ۳۰ یا ۴۰ هزار سال پیش روی داده است.
زمین به احتمال زیاد بسی بیش از ماه مورد اصابت قرار گرفته است. اما نیروهای فرسایشی بر زمین اثر همه دهانه ها را به جز معدودی که اخیرا پدید آمده اند پاک کرده است.
طبقه بندی: مقالات علمی، 
نوشته: کورش
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما کدام کشور پیشرفت را در سال های اخیر داشته است؟


اطلاعات
پیوند های روزانه
TipTip
نرخ روز دنیا